ÚvodVianočné zájazdy

Beh čertov Mariazell a Adventná Viedeň ( Mauzóleum dynastie Habsburgovcov )

120 €

23.11.19 - 24.11.19 (sobota-nedeľa)

2 dni / 1 noc, ubytovanie v 3* alebo 4* hoteli s raňajkami

Zažite kúzlo adventu v Mariazelli a spoznajte legendu, ktorá toto mestečko preslávila. Zúčastníte sa s nami divokého behu čertov s ohňom a pekelne dobrou zábavou. Navštívme spolu aristokratickú Viedeň a dotknite sa  krypty jednej z najvýznamnejších žien v histórii - Márie Terézie. Ak Vás fascinuje pocit byť obklopený 145 potomkami dynastie Habsburgovcov, tak  potom sa určite pridajte k nám. 

1. deň

Odchod v ranných hodinách (07:00 -  08:00 hod.) Prichod do rakúskeho Mariazellu. Mariazell, maličké mestečko v srdci Rakúcka, ležiace v Hornom Štajersku, patrí k nevýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Od raného stredoveku sem prúdili pútnici nielen z Rakúska, ale aj z Čiech, Moravy, Nemecka, Švajčiarska, Uhorska, Chorvátska, Poľska a ďalších krajín, aby prosili o pomoc Matku Božiu. Mariazell bolo najznámejším pútnickým miestom bývalej habsburskej ríše a táto tradícia nezanikla ani po rozpade monarchie. Legenda hovorí, že v roku  1157 poslal opát Otker z benediktínskeho Kláštora St. Lambrechta mnícha Magnusa do blízkosti dnešného Mariazellu, ktorý bol vlastníctvom kláštora. Mních mal prebrať duchovnú starostlivosť o tunajších ľudí. So schválením opáta si mohol na dlhú cestu zobrať sochu Panny Márie vyrezanú z lipového dreva. Večer 21. decembra mu cestu takmer pred cieľom zahatal balvan. Magnus sa obrátil s prosbou o pomoc na Božiu Matku. Vtom sa skala  rozštiepila a cestu uvoľnila. Keď mních dorazil do cieľa, postavil sochu na peň a postavil, ktorá slúžila ako kaplnka i jeho príbytok. Po „Maria in Zell – Márii v cele „, ktorá sa čoskoro stala centrom duchovného  života a onedlho aj cieľom pútnikov, je pomenované aj samotné mestečko Mariazell. Je známe aj tým, že tu žije niekoľko významných rodín, ktoré sa venujú rovnakému remeslu už celé generácie. Medzi tieto rodiny patrí aj rodina Pirker, ktorá sa zaoberá výrobou perníkov. Ďalšou známou rodinou s tradičným remeslom je rodina Arzberger, ktorá vyrába domáce bylinkové likéry.

Osobné voľno, odporúčam ochutnať výborné mariazellské perníčky, alebo sa zohriať domácou medovinkou. Nájdete tu perníkovú chalúpku skutočných rozmerov, anjelský poštový úrad, živé jasličky, 4 rôzne betlehemy a čo viac i najväčší adventný veniec v Rakúsku. Kým u nás sú mikulášski čerti pomerne neškodní, v Rakúsku a Nemecku si vzali kult člena kruhov pekelných a doviedli ho do úplného extrému. Čerti v nemecky hovoriacich krajinách (ale čiastočne aj v Česku či Slovinsku) sa nazývajú Krampusovia a ide obrovské príšery s dlhými rohmi, zvieracími kožuchmi a démonickými črtami. Krampus je totiž napriek démonickému vzhľadu v podstate milý čertík a záleží mu na tom, aby boli ľudia k sebe dobrí. Krampus sa zjavuje 5.decembra ako doprovod sv.Mikuláša. Mikuláš dobré deti odmeňuje zatiaľ čo Krampus (čert) má zlé deti potrestať. .. 22 decembra sa podľa legendy premení na normálnu ľudskú bytosť a nič si nepamätá. Preto sa o ňom hovorí, že je to napol zviera napol človek. Pochod čertov nieje na strašenie malých detí, ale podľa tradície nesie každý krampus ťažký zvon, ktorého hlasité zvonenie má za úlohu vyhnať zlo a zlých ľudí pred nastávajúcou zimou. Dnes sú tieto pochody jedným z najnavštevovanejších podujatí v Európe počas adventu. Preto je jeho úlohou najmä trestať tých, ktorí neposlúchali. Beh čertov sa bude konať na hlavnom  námestí Hauptplatz o 18:00 hod. Uvidíte rôzne alegorické vozy s obrovskými čertmi, pekelnú hudbu, svetelné efekty a masky čertov od výmyslu sveta. Odchod o 20:00, presun do Viedne cca 2 hod. a 30 minút., ubytovanie. Nocľah.

2. deň

Po raňajkách sa vyberieme na prehliadku hlavného mesta Rakúska. Uvidíme preslávenú Ring Strasse s najkrajšími pamiatkami ako napr. niekdajšiu zimnú rezidenciu cisárskej rodiny Habsburgovcov, vládcovia Rakúsko-Uhorska - zámok Hofburg, štvrť múzeí, Parlament, Zámok Belvedere,  Votiv kostol, univerzita, hradné divadlo, radnicu, kostol s námestím sv. Štefana , ulicu Graben. Navštívime Kapuzinerkirche ,  miesto posledného odpočinku rodu Habsburgovcov. Uvidíme doslova rodinné mauzóleum, kde odpočíva 145 členov rodiny, medzi nimi 12 cisárov a 18  cisárovien . Ak už inak nie, tak aspoň minimálne ohromujúco -zvláštny pocit sa dostaví pri krypte samotnej Márie Terézie, či Franca Jozefa a milovanej „ Sisi „ ( vstup: 7,50 €/dosp.os., deti a mládež do 18 r. cena 4,50 €/os, rodinné vstupné 2+2 deti 16,50€, iné zľavnené 6,50€. Vstup nie je  povinný, v prípade záujmu o návštevu je nutné nám vopred nahlásiť.)

Individuláne voľno na vianočných trhoch. Odchod v poobedných hodinách z Viedne. Príchod domov do 20:30 hod.

Neváhajte a zažite s nami pekelne dobrú zábavu. Na palube autobusu nebudú chýbať súťaže, darčeky a  občestvenie.

Nástupné miesta bez príplatku SNV, PP, LH, LM - Okoličné, Stop Shop , Centrum, RK, prípadne podľa dohody možný nástup aj mestách a obciach na trase a ceste č. 18.