ÚvodVeľká noc

Korfu za 3 dni! Oslavy Jari a Pravoslávnej Veľkej noci!

299 €

Letecky z Viedne 17.04.20 (piatok) do 19.04.20 ( nedeľa )

3 dni / 2 noci 

Ak by ste mali len jedinú možnosť v živote navštíviť tento unikátny grécky ostrov Korfu, tak vsadte všetko na červenú - na slávnosti Veľkej noci s príchodom jari. A prečo na červenú? Lebo farbou týchto dní je práve červená. Zažite to , čo ste snáď ešte nikdy nepočuli ani netušili. Velikánske červené džbány, od tých najmenších až po 2 metrové a možno aj väčšie sa hádžu z okien. Tento zvyk, sprevádza veľký hudobný sprievod , deti, mladí aj starí , všetci spolu oslavujú v uliciach hlavného mesta. Orchester hraje neustále, pochod či už cirkevný alebo hudobný vo vás zanechá neopísateľný pocit úžasu. Počas Veľkej soboty ľudia na Korfu vyhadzujú z okna  nielen veľké hlinené nádoby, ale aj riady, hrnce a džbány, ktoré končia na zemi, pod oknami, a rozbité na márne kúsky. Podľa miestnych je táto tradícia symbolom začiatku niečoho nového, a koniec starého. Zbavujú sa starých a nepotrebných vecí preto, aby oslávili novú úrodu, žatvu, ku ktorej sa hodia nové riady. 

Takú malú ochutnávku vám môžeme poskytnúť aj v tomto linku :

https://www.youtube.com/watch?v=UNHT8aX01Bo

V cene je zahrnuté :

Spiatočná letenka

Transfer z letiska do hotela a naopak a na ostrove autobusovou dopravou

Ubytovanie v 2* / 3* Hoteli,  raňajka + 2 x večera

Prehliadka hlavného mesta Kerkyra, starý prístav, Kostol Sv. Spiridona , námestie Lyston atď, 

So sprievodcom počas celého výletu !!!

Výlet na večerné slávnosti s megalománskym ohňostrojom !!!

Maximálny počet osôb v skupine 18. Možnosť skupinového transferu na a z letiska Schwechat za doplatok.

Popis ostrova :

Druhý najväčší a zároveň najsevernejší položený ostrov zo skupiny siedmich Iónskych ostrovov. Podľa dávnej báje sa nádherná dcéra gréckej rieky Assopu zapáčila bohovi morí a oceánov Poseidónovi. A on ju uniesol práve sem. Ani táto legenda však nenarúša pokojne plynúci vidiecky život miestnych obyvateľov malých horských dediniek. Uchvátia vás čarokrásnym výhľadom na zelenú ostrovnú scenériu, grécku pevninu, albánske pobrežie či v diaľke sa trblietajúcu nekonečnú morskú hladinu. Čistý kontrast s letoviskami lákajúcimi návštevníkov pravou dovolenkovou atmosférou, ktorú si môžu plnými dúškami vychutnávať oddychom na niektorej z množstva pláží alebo posedením na terase miestnej taverny pri osviežujúcom frapé. K tým najkrajším miestam patria Liapades a Paleokastritsa, ktorú tvorí šesť menších zálivov. Najkrajší výhľad na členité pobrežie omývané priezračne čistou vodou sfarbujúcou sa v množstve pobrežných jaskýň do atramentova, je z horskej dedinky Lakones. Paleokastritsa je miestom kde podľa legendy Poseidon premenil Odysseovu loď na kameň pri návrate na rodnú Ithaku.  Legendu podporuje skutočnosť, že pri pobreží tohto nádherného miesta sa naozaj nachádza skalný útvar tvaru lode, skala Kolovri. ( možnosť fakultatívneho výletu - 15 €/os. )

Vstupná brána Jadranu

Tento večne zelený „smaragdový ostrov“ vďačí za svoju krásu priaznivému podnebiu, v ktorom sa darí subtropickej flóre. Nádhernú zelenú farbu mu dodáva množstvo olivových stromov, ktoré sem v dávnej minulosti priviezli Benátčania. Na ploche s rozlohou 592 km2 sa ich tu vraj nachádza viac ako 3 milióny.

Pobrežné zákutia Korfu obmývajú všetkými odtieňmi modrej farby mora, z východnej strany Iónske a na západe Jadranské. Strategická poloha ostrova, zabezpečila dôležitú pozíciu v histórii Stredozemného mora a prezývku "Vstupná brána Jadranu". Každý z národov, či už to boli Byzantínci, Benátčania, Francúzi alebo Angličania, mu vtlačil jedinečnú pečať svojej kultúry, až kým v roku 1864 nedošlo k pripojeniu Iónskych ostrovov k slobodnému Grécku. Kerkyra sa stala domovom pre mnohé známe osobnosti. Či už lorda Byrona, alebo pre rakúsku cisárovnú Sissi, ktorá si v oblasti Gastouri nechala postaviť zámoček Achillion. Odtiaľto pochádzal aj prvý veľký grécky štátnik, Ioannis Kapodistrias, po ktorom je pomenované malé letisko vítajúce počas letných mesiacov množstvo návštevníkov prichádzajúcich zo všetkých kútov sveta.

Program  :

1 deň : Zraz o10:25 hod. na letisku, Odlet  so sprievodcom .Ubytovanie. Večera. Zoznámenie  sa s mestom v podvečernom šate. eho historické centrum je zapísané do Svetového dedičstva UNESCO. Na východnej časti mesta stojí Stará pevnosť, Paleo Frourio. Od zvyšku mesta ju delí priekopa. Pevnosť bola postavená v 16. storočí Benátčanmi na mieste byzantského hradu. Západne od Starej pevnosti je krásne upravená Esplanáda ( námestie Liston ) Je veľký park a námestie, má povesť najkrajšej Esplanády v Grécku. Esplanáda je považovaná za centrum mesta a jej priestranstvo je zdobené dielami francúzskej architektúry. Stojí pred kráľovským Palácom sv. Michala a sv. Juraja, v ktorom sídli Múzeum ázijského umenia, s jednou z najbohatších zbierok v Európe. Spleťou úzkych kamenných uličiek sa dostanete do starého mesta, ktoré vás očarí svojou jedinečnou atmosférou dotváranou vôňou korenia, anízu, likéru kum kuat a ďalších miestnych špecialít. Nad strechami starých domov so zelenými okenicami sa týči ďalšia významná pamiatka, kostol sv. Spiridona, kde sú uložené mumifikované pozostatky tohto výnimočného svätca, patróna ostrova. Aj preto je najčastejšie používaným mužským menom na Korfu práve meno Spiros. O jedinečnosti hlavného mesta ostrova svedčí aj skutočnosť, že jeho stará časť bola v roku 2007 zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.Samozrejme sa nevyhneme slávnostnej famfáre v meste, spojenej s už vyššie opísanou tradíciou sviatkov veľkej noci. Na Veľkonočný piatok sa hlavná promenáda prezlečie do purpurového svetla a v nočných hodinách sa hrá „adagio“, jedná sa o ťažký tón, kedy nám hudba poukazuje na smrť Ježiša. Orchestre prechádzajú jeden za druhým cez promenádu vystavanú Francúzmi, kópia Rue de Rivoli a k tomu benátske budovy a palác z britskej doby je nezabudnuteľný zážitok podčiarknutý purpurovou farbou svetiel.

2 deň : Po raňajakách opäť návšteva mesta Kerkyra kde si nenecháme újsť jedinečný zážitok a vlastne hlavný dôvod našej cesty. Keď na Bielu sobotu okolo poludnia zazvoní zvonec, buďte pripravení. Na Korfu sa totiž Ježišovo zmŕtvychvstanie slávi s veľkým rachotom. Tradičným zvykom je vyhadzovanie veľkých keramických nádob z okien a balkónov, ktoré pri dopade na zem robia obrovský hluk. A aby bol rámus ešte intenzívnejší, džbány sa často napĺňajú vodou. Počas týchto osláv platí jediné pravidlo - viac hluku, viac radosti!

Počas Veľkej soboty ľudia na Korfu vyhadzujú z okna okrem džbánov aj riady a rôzne hrnce, ktoré končia na zemi, pod oknami, a rozbité na márne kúsky. Podľa miestnych je táto tradícia symbolom začiatku niečoho nového, a koniec starého. Zbavujú sa starých a nepotrebných vecí preto, aby oslávili novú úrodu, žatvu, ku ktorej sa hodia nové riady. Okrem toho Gréci tak oslavujú aj príchod jari. Individuálne voľno. Možnosť výletu na " Sisin zámok " Achillion .Keď cisárovná Sisi dostala astmu, rozhodla sa na čas opustiť Rakúsko-Uhorsko a presťahovala sa na ostrov Korfu. Po niekoľkých mesiacoch si nechala na tomto gréckom ostrove postaviť letné sídlo - palác Achilleón. Ten dnes patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám ostrova. 

Vo večerných hodinách sa vyberieme opäť do ulíc, lebo prichádza to najkrajšie. „Xristos anesty“ ako sa zdravia, „Ježiš vstal z mŕtvych“. Po omši sa vychádza so svetlom a každý si odpaľuje oheň na svoju sviečku. Desaťtisíce ľudí stojí na námestí, držia horiace sviečky a čakajú na čítanie evanjelia a do toho ohňostroj, neskutočný mrazivý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Po sviečkach prichádzajú vajcia. Varené vajcia červenej farby slúžia na hru - ťukanie škrupiny. Ten ktorému v súboji praskne škrupina, prehral. Typickým jedlom počas Veľkej Noci je polievka „magirica“, jahňacina, vianočka a cukrovinky „kourabiedes“.Spoločný návrat do hotela. Oddych , večera.  Neskôr večer sa vyberiem opäť do ulíc zažiť veľkolepé oslavy v plnom prúde a uvidieť ohňostroj pri starej pevnosti na námestí Liston. Spoločný návrat do hotela.

3 deň: Po raňajkách odchod z hotela. Odlet do Viedne.

Možnosť dohody zvozu z Liptova za doplatok. Zdravotné cestovné poistenie a vstupy do objektov cena nezahŕňa.