ÚvodNaše jednodňové výlety

Medvedia tiesňava - krásy Štajerska

50 €

21.08.21

Ak máte radi dobrodružstvo, tak isto výlet za krásami do Štajerska v susednom Rakúsku je pre vás ako stvorený. Chcete miesto chodníkov, loziť po rebríkoch, lávkach a mostoch pozdĺž vodopádu? V takom prípade na vás čaká návšteva Medvedej rokliny.

Aj keď sa vraví, že výlet cez túto roklinu je určený pre všetky vekové kategórie, je bezpečný, a trvá cca 4 až 5 hodín, trasa ale asi nie je najvhodnejšia pre malé deti ani seniorov, avšak za zvýšenej opatrnosti by to mohli zvládnuť aj oni. Odporúčame dobrú turistickú obuv a aspoň akú takú kondičku a určite to hravo zvládnete.

Odchod v skorých ranných hodinách cca o 3:00 hod. z Liptovského Mikuláša. Po cca 500 km dojazd do Rakúskej dedinky Mixnitz. Už hneď od parkoviska vedie cestička popri potôčiku. Táto lesná trasa začína pomerne jednoducho, postupne sa však bude viac a viac stupňovať strmosť chodníka, čo je znakom blížiacej sa rokliny. Zrazu, ani neviete ako sa dostanete k lesnej chatke, ktorá chráni vstup do tejto rokliny. Platí sa tu vstupné, ktoré sa využíva na rekonštrukciu chodníkov a na rakúske pomery nie je veľmi vysoké (cca 3,50 € na dospelú osobu). Po vstupe do Medvedej rokliny už nás čakajú rebríky a burácajúca voda. Užite si to naplno! Rebríky sú očíslované, takže poľahky zistíte, že sa pomaly blížime k cieľu, aspoň dočasnému. Končí obvykle v malej krčmičke U dobrého pastiera, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1209 m.n.m. V origináli sa táto krčmička vola Zum Guten Hirten. My ale pokračujeme po oddychu pri krčmičke, k turisticky obľúbenému slatinému jazeru Teichalmsee, kde sa môžeťe vyfotiť pri miestnej atrakcii - vysokej Trójskej krave, prípadne sa v ňom okúpať. Pri jazere nájdete zaslúžený oddych ale aj obchodík so suvenírmi a reštauráciou. Ak si ale myslíte, že sa potom musíte vrátit späť k autobusu tak sa mýlite. To by som isto nezvládla ani ja sama. Pekne krásne, nás náš autobusík bude čakať na parkovisku pri jazierku. :-)

Výlet bude mať dĺžku 12 km s prevýšením 900 m poslednom bode.

Zdatnejší a odvážnejší si môžu skúsiť aj výstup na velikána tohto územia, 1 720 m vysoký skalnatý vrchol Hochlantsch. Žiaľ potom vám ale neostane čas sa poriadne vydýchať.

(s výstupom na Hochlantsch je prevýšenie o 400 m vyššie a 2,5 km dlhšie).

My menej zdatnejší vás radi počkáme pri jazierku. :-)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smile

Návrat domov vo večerných hodinách cca 23.00 hod.

Nástupné mieta bez príplatku : SNV, PP, LH, LM, RK, BB alebo ZA, TT, BA

Medvedia roklina – Bärenschützklamm bola verejnosti sprístupnená už pred sto rokmi. Systém drevených lávok a rebríkov bol vybudovaný už v roku 1901 a dodnes je udržiavaný. Od roku 1978 je Bärenschützklamm  vyhlásená za prírodnú pamiatku a chránenú oblasť s najvyšším stupňom ochrany. V rokline sa nachádza 49 drevených rebríkov a 115 drevených lávok a mostíkov.  Počet stupienkov prevyšuje číslo 2900. Vstup do rokliny je umiestnený v nadmorskej výške 750 metrov a východ z nej vo výške 1200 metrov nad morom. Kedysi túto oblasť obývali práve skalné medvede. Ešte by bolo dobré z histórie spomenúť, že v roku 1997 roklinu zničila silná búrka. Zmietla všetko, čo jej stálo v ceste, čo v tomto prípade znamenala väčšina pôvodných rebríkov a mostíkov. Našťastie pre nás všetkých ju následne do pár rokov opravili a vybudovali sústavu lávok a rebríkov nanovo.  Čo sa samotnej rokliny týka, pripravte sa na nespočetné množstvo vodopádov, machov, vápencových skál, drevených rebríkov a hučiacej vody. Práve vďaka tejto padajúcej vode bude komunikácia s ostatnými obtiažnejšia, ale zas si môžete konečne povedať, že máte chvíľu pokoj. Návštevu tejto prírodnej rarity však rozhodne odporúčame!