Humenský kaštieľ a jeho skanzen, Vihorlatské vrchy, Zrúcanina hradu Jasenov - najväčšia falšovateľna mincí, Zemplínske Hámre, Výstup na Sninský kameň a Morské oko, Sninské rybníky, Duklianske bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku, Bardejov
Bohatý 3 dňový zájazd, úžasné miesta, pamiatky, scenérie.
30.07.21 - 01.08.21 ( Piatok, Sobota, Nedeľa )
2 x nocľah v 3* hoteli s polpenziou ( raňajky a večera ), klimatizovaný autobus, sprievodca
Poďte na východ Slovenska s východniarmi a neobanujete :-)
1. deň - Stredoveký východ
Odchod z LM. Príchod do Humenného. Návštívime sídlo Vihorlatského múzea - Humenský zámok (kaštieľ) – jeden z najkrajších na Slovensku a skanzen. Kaštieľ v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom múzea.
Stavba bola a i dnes je dominantou centra mesta. Postavili ho na mieste stredovekého vodného hradu, jednoduchej vežovitej stavby obohnanej vodnou priekopou, ktorej majiteľom bol Peter Petenyi mladší. Fragmenty základov tejto stavby boli objavené v pivničných priestoroch kaštieľa počas rekonštrukčných prác v roku 1966. Na začiatku 14. storočia prichádzajú do Uhorska s kráľom Karolom Róbertom z Anjou aj dvaja bratia Filip a Ján Drugethovci. Určite budete očarení a prekvapení z jeho návštevy. V kaštieli sú expozície ako umelecko - historická, prírodovedná, ľudovej architektúry a bývania (skanzen), sakrálna expozícia a galerijná sieň. To všetko si pozrieme a nadobudneme nové poznatky. Prechádzkou cez mesto, budeme mať možnosť stráviť voľný čas na obed v niektorej z reštaurácii. Pre neúnavných môžeme ponúknuť výstup na Jasenovský hrad – najväčšia falšovateľňa mincí v stredovekom Uhorsku, asi 4 km od mesta Humenné a cca 1 km od dedinky Jasenov, od ktorej je odvodený názov hradu. Je to zrúcanina, na zalesnených Humenských vrchoch patriacich pod Vihorlatské vrchy. Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. V 16. storočí sa na hrade za Gabriela Drugeta razili falošné peniaze. Zo začiatku na razbu peňazí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za jeho nezákonnú činnosť popravili v roku 1551 v Prešove. Ubytovanie, večera, nocľah.
2. deň - V srdci sopky
Po raňajkách sa vyberieme na návštevu múzea v Zemplínskych Hámroch potom si dáme výstup na Sninský kameň, a ďalej asi už len hodinku a pol na nádherné Morské oko. Zostup cez Sninské rybníky – biokúpalisko. Čo viac dodať. Morské oko v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero, je najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Jeho vznik spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti. Je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Ani tento výlet vás určite nesklame. Stači si obuť vhodnú turistickú obuv a tešiť sa na nenáročnú turistiku. Ubytovanie, večera, nocľah.
3. deň – Po ničivých stopách vojny
Po raňajkách opustíme Humenné a pôjdeme navštíviť Vojenské múzeum Svidník, pamätník z 2. sv. vojny na Dukle. Duklianske bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku sú národné kultúrne pamiatky, venované Karpatsko-duklianskej operácii, ktorá sa odohrala počas 2. svetovej vojny v oblasti Duklianskeho priesmyku a pamiatke tu padlým vojakom, známe aj ako údolie smrti. Ďalšia zastávka bude oveľa pestrejšia - mesto Bardejov. Bohatá architektúra v tomto starobilom mestečku, je na každom kroku, a to hlavne na Radničnom námesti. Po krátkej prehliadke mesta a vypočutí si rôznych faktov a legiend, budete mať dostatok času na individuálne voľno spojené s neskorším obedom.
Návrat domov do 20:00 hod.
Zvoz bez príplatku v mestách a obciach v smere z LM, PP. Na ceste číslo 18 po individuálnej dohohde.