ÚvodNaše jednodňové výlety

Kaštieľ Betliar & Dobšinská ľadová jaskyňa

22 €

Krásny výlet  pre všetky  vekové kategórie. Rozprávkový Kaštieľ Betliar , dejisko slávneho slovenského seriálu 1890 s jeho parkom si určite nenenchajte újsť.

V letných dňoch je celkom zaujímvé schladiť sa aj v unikátnej našej Dobšinskej ľadovej jaskyni. 

21.08.21

Odchod cca o 07.00 hod.  - príchod cca o 18.00 hod.

Pár kilometrov od baníckeho mestecka Rožnava sa nachádza malebná dedina, ktorá sa môže pýšiť honosným kaštieľom s pôvodným zariadením a zbierkami. Pustošenie Druhej svetovej vojny ušetrilo len tri kaštiele na Slovensku: Orlové, Hodkovcea Betliar. Bohužial do dnešných dní sa zachoval len kaštieľ Andrássyovcov v Betliari. Prestavba v 80-tych rokoch 19. storocia sa podpísala aj na interiéroch sídla, ktorého funkcia sa v druhej polovici storocia zmenila na výlucne polovnícko-reprezentacnú. Na prvom poschodí bola vytvorená galéria predkov, do ktorej sa návštevník dostane cez honosné dubové schodisko s vitrážovými oknami. Na druhom poschodí vznikla obrazáren so stropným osvetlením, ktorá bola na zaciatku 20. storocia adaptovaná na knižnicu. Zariadenie kaštiela je pôvodné a jeho najväcšou cennostou je ústredná knižnica uchovávajúca vyše 20.000(podla niektorých informácií dokonca 30.000) zväzkov - najmä teologických, historických, geografických a fi lozofi ckých diel z 15. až 19. storocia, napísaných v 15 rôznych jazykoch.Pohodlie rodiny i hostí zabezpecovali salóny, pracovne, herna i apartmány s kúpelnami. Samostatnou kapitolou kaštielu je jeho park, ktorý je zapísaný v zozname svetových historických záhrad a je to aj najväcší udržiavaný park na Slovensku. Vznikol na ploche 70 ha a po celom obvode obklopuje kaštiel. V parku sa nachádzajú aklimatizované exotické dreviny a kríky, slobodomurársky pavilón, romantický zámok pri rybníku, umelá jaskyna a vodopád, záhradný letohrádok, fontány a sochy.

Po malej prestávke na obed, pokracujeme na návštevu ľadového klenotu svetového dedičstva. Dobšinská ladová jaskyna patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Vzhľadom na známe vysokohorské ľadové jaskyne Eisriesenwelt a Dachstein-Rieseneishöhle v rakúskych Alpách ci rumunskú jaskynu Scarisoara v pohorí Bihor, ktorej zaľdnená čast je vo výške 1100 až 1120 m n. m., monumentálne zaladnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 920 až 950 m. Priemerná teplota v zaľadnených častiach je -3,9 až -0,2°C . Priemerná teplota v nezaľadnených častiach je 0,8 ažb 3,5 °C.

Na palube autobusu nebudú chýbať zábavné súťaže, atraktívne ceny a dobrá nálada a občerstvenie.

Sprievodca na palube autobusu počas celého zájazdu.

Zvoz v mestách a obciach na trase SNV, PP, LM, RK, BB, bez príplatku.

Vstupné

Kaštieľ Betliar

1. a 2. poschodie kaštieľa + Staroveký Egypt a Zimná záhrada s exotickými trofejami

Dospelí: 6 €

Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov: 4 €

Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup

 

Foto a video: 2 €

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dospelí 8,00 €       

Deti 6-15r. 4,00 €   

Invalidi 7,00 €        

Študenti, > 60 rokov, 10 €