ÚvodNaše jednodňové výlety

Topoľčianky, Národný žrebčín, Arborétum Mlyňany

25 €/ 22 €

Topoľčianky, Národný žrebčín, Zubria zvernica, Arborétum Mlyňany

26.06.21, 07.08.21

25 €/ dosp.,22 € deti do 12 rokov 

Múzeum sa nachádza v klasicistickom krídle, a prezentuje historický nábytok a bytové doplnky, vrátane kobercov, vyšívaných orientálnych závesov, obrazov, keramiky, hodín, a tiež aj zbrane. Všetky exponáty tu pri svojom odchode v októbri 1918 zanechali poslední majitelia – arcivojvoda Jozef August Habsburg s manželkou Augustou, vnučkou cisára Františka Jozefa I. V päťdesiatych rokoch boli exponáty premiestnené do salónov podľa rovnakého slohu a historického obdobia, čím vznikli čisto renesančné, barokové, rokokové, klasicistické a biedermeierovské expozície. Súčasťou areálu zámku je aj rozsiahly park v anglickom štýle, v ktorom sa zachoval aj klasicistický skleník. Súčasťou komplexu je aj jazdiareň s presláveným chovom koní v národnom žrebčíne, založenom v roku 1921. Zámok dnes slúži ako múzeum so zachovalým dobovým interiérom, zámockou knižnicou, obsahujúcou viac ako 14 000 zväzkov a zbierkami keramiky a porcelánu. Tri renesančné krídla zámku s manzardovou nadstavbou slúžia v súčasnosti ako hotelová časť.

Odchod v ranných hodinách z Liptovského Mikuláša.

 

Príchod do Topoľčianok, návšteva Zubrej zvernice spojená s kŕmením Zubra európskeho, presun do centra, prehliadka kaštieľa s rozsiahlym anglickým parkom a Národného žrebčína v Topoľčiankach, ktorý právom patrí medzi svetovo najvýznamnejšie žrebčíny. Presun do Viesky nad Žitavou, v ktorej sa nachádza Arborétum Mlyňany s unikátnou zbierkou cudzokrajných rastlín a romantickým kaštieľom

Návrat do Liptovského Mikuláša vo večerných hodinách.

Nástupné miesta po trase podľa možnosti: Spišský Štvrtok, Poprad, ( možná dohoda Važec, Východná), Liptovský Peter, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Ružomberok.

Možné vstupy – na mieste: Zubria zvernica: 2,- €/dospelá osoba, 1,- €/dieťa 6-15 r., 1,50 €/študenti a seniori; Kaštieľ a zámok Topoľčianky: 6,80 €/dospelá osoba, 3,40 €/dieťa 6-17 r.; Národný žrebčín Topoľčianky: 2,- €/osoba; Arborétum Mlyňany: 3,50 €/dospelá osoba, 2,50 €/študenti a seniori.