ÚvodVianočné zájazdy

Adventný Krakov

35 €

 

Ak túžite zažiť neopakovateľnú atmosféru tradičných poľských Vianoc, určite navštívte spolu s nami historický Krakov.

Mesto, ktoré je aj vďaka čaru predvianočných dní, mnohými považované za najkrajšie mesto Poľska. 

02.12.23

Námestie ani po stáročiach neprestalo plniť svoju funkciu, a ak tradičné trhy sa uskutočňujú nielen počas Vianoc, ale niekoľkokrát do roka. Koniec je naplánovaný až na 27. decembra, a dovtedy si obyvatelia i návštevníci mesta budú môcť užiť do svetiel zaodeté centrum, bohatý kultúrny program a stovky stánok s vianočným tovarom. Tradičné drevené stánky vianočných trhov sa prehýbajú pod ručne robenými vecičkami, ktoré sa neskôr stanú cenným úlovkom tisícok návštevníkov.

Ako ťažké je vybrať si medzi vianočnými ozdobami a dekoráciami v starom poľskom štýle, prútenými košíkmi, ručne maľovanými pohármi, girlandami a nápaditou bižutériou, by sa vám zverilo množstvo žien i mužov. A ak k tomu pridáte fakt, že väčšinu predmetov dokážete kúpiť jedine počas vianočných trhov, tie odrazu získavajú na atraktivite a exkluzívnosti. Zároveň je to aj taký festival vôní a chutí. Aj tak by dali označiť najmagickejšie vianočné trhy v krajine. Lebo aj vôňa domáce jedla vytvára unikátnu atmosféru vianočného Krakova a robí z neho jedno z najčarovnejších miest Európy.

Prechádzajúc medzi stánkami si môžete dopriať chuťovo jedinečné domáce poľské špeciality, ako oštiepok, či pravé údené syry s brusnicami, báječné knedlíky, poľské národné jedlo „bigos“ a pre silnejšie mäsožravé povahy aj nefalšovanú krvavú jaternicu „kaszanka“. Nechýbajú tiež rôznorodé grilované mäsá a pečené klobásky, k tomu vynikajúce zemiaky či čerstvo upečený domáci chlieb. No a počas studených zimných večerov netreba zabúdať ani na vynikajúce nápoje, a tak si doprajte pohárik tradičného sladkého vareného vína s korením a medom, pravý vianočný punč, alebo horúci čaj s višňovou vodkou.

Program.

Odchod zo Slovenska v ranných hodinách. Prechod do Poľska. Po ceste povinné technicko-bezpečnostné prestávky. Prehliadku začneme v Krakowe so sprievodcom – pozrieme si hrad Wawel (exteriéry, bez vstupov), Katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava, nádvoria.

Po ulici Grodzkej sa presunieme na hlavné námestie – Rynek Glowny a pozrieme si najvýznamnejšie pamiatky – Kostol sv. Petra a Pavla, Mariánska bazilika, Sukienice, Radničnú vežu...

Možnosť návštevy obchodného centra Galéria Krakowska aj v prípade nepriaznivého počasia.

Osobné voľno.

Návrat vo večerných hodinách.

***

Navrhujem počas prehliadky mesta navštíviť podzemné múzeum na hlavnom námestí

Rynek Glowny, kde uvidíte staré námestie spred stáročí, ktoré sa nachádza aj s pozostatkami starej tržnice práve pod hlavným námestím. Skupinové vstupné je 15 zloty na osobu. (cca 4 €)

Pre záujemcov nutná rezervácia vopred.

 

Nástupné miesta bez príplatku  LH, LM - Okoličné, Stop Shop , Centrum, RK, DK

prípadne podľa dohody možný nástup aj mestách a obciach na trase a ceste č. 18.

Na palube autobusu nebudú chýbať súťaže, darčeky a  občestvenie.