ÚvodNaše viacdňové zájazdy

Taliansko – Kampánia - Costiera Amalfitana

520 €

  

Taliansko Kampánia

 Costiera Amalfitana

Neapol, Pompeje, Positano, Amalfi, Salerno, Rimini, San Marino

Precízne prepracovaný, neúnavný, atraktívny, elegantný program.

Dátum: 31.10.24 – 05.11.24

6 dní/4 noci v hoteli s raňajkami

Costiera Amalfitana - pobrežie Amalfi, ktoré je podľa samotných Talianov najromantickejšou časťou krajiny. Kľukatá cesta po pobreží s dychberúcim výhľadom. Do vysokých útesov s terasovitými políčkami je zarezaných niekoľko malebných mestečiek, z ktorých bezpochyby najznámejšia je bývalá mocná námorná republika Amalfi. Mestečko Positano, najkrajšie z celého pobrežia, Amalfi s množstvom očarujúcich výhľadov na Salernský záliv, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prenocujeme v letovisku Rimini, v Neapole, v Salerne. Uvidíme San Marino, ktoré je pravdepodobne najstaršou stále existujúcou republikou na svete. Tretí najmenší štát. Navštívime slávne Pompeje s dojímavou históriou. Rodisko obľúbenej pizze Neapol a jeho búrlivý temperament. Prejdeme pobrežím cez mnohé iné krásne miesta cestou z Neapolu do Salerna. Oddýchneme si v známom letovisku Rimini. Ak nám počasie dopraje, odvážlivci sa ovlažia v Tyrrhenskom aj Jadranskom mori.

1-2.deň, (31.10 štvrtok večer - 1.11.24 sviatok všetkých svätých): (cca 1220 km)

Odchod vo večerných hodinách, smer Rimini. Príchod ráno. Oddych celý deň na pláži, relax pri mori, chutné jedlo, ubytovanie po 14:00 hod, nocľah. Alebo - možnosť doobeda fakultatívne výlet do najstaršej republiky na svete - San Marino.  Je to tretia najmenšia európska krajina (hneď po Vatikáne a Monaku) a piata najmenšia na svete a napriek tomu má čo ponúknuť. Rozkladá sa na 61 km2 a žije tu približne 32 tisíc obyvateľov, avšak ročne ho navštívi až 3 milióny turistov. Hlavným mestom je mesto San Maríno a najväčším mestom je Dogana. San Maríno je pravdepodobne najstaršou stále existujúcou republikou na svete, bolo údajne založené už v roku 301, čo naznačuje bohatú históriu mesta. Príchod, ubytovanie o 14:00 hod., individuálne voľno, nocľah.

3.deň sobota: (cca 510 km)

Odchod po raňajkách, smer Neapol – Pompeje. Po príchode si pôjdeme pozrieť antické mesto Pompeje, ktoré bolo zničené v roku 79 n.l. sopkou Vezuv, archeologickú lokalitu svetového významu. Niet čo dodať, hádam každý pozná to miesto. Pompeje sú krásnou ukážkou života všetkých vrstiev obyvateľstva v období starovekého Ríma. Prejdeme sa uličkami, objavíme divadlo, kúpele, patricijské domy, hlavné námestie alebo aj verejný dom. Pompejania mali radi zábavu, relax a radi sa stretávali pri pohári vína. Vlastne, oni pili víno ako my dnes vodu. To je predstava :) Po vydláždených uličkách sa dostávame k domom bohatých obyvateľov. Museli byť skutočne krásne. Mnohé z nich zdobili fresky, záhrady či mali vlastné kúpele. Po prehliadke ubytovanie v Neapole. Nocľah.

4.deň nedeľa:

Po raňajkách sa vyberieme pozrieť si ten najkrajší okruh Costieri Amalfitana - pobrežie Amalfi, ktoré je podľa samotných Talianov najromantickejšou časťou krajiny. Kľukatá cesta po pobreží s výhľadom je na nezaplatenie. Do vysokých útesov s terasovitými políčkami je zarezaných niekoľko malebných mestečiek, z ktorých bezpochyby najznámejšia je bývalá mocná námorná republika Amalfi. Mestečko Positano, ktorého začiatky sa datujú do 9. storočia, kedy tu bol vybudovaný kláštor, ku ktorému postupne pribudlo väčšie a väčšie osídlenie. Dnes je označované ako najfarebnejšie mesto pobrežia, očarí svojou plážou ale aj šarmantnými historickými uličkami.

Transfer do Amalfi s množstvom očarujúcich výhľadov na Salernský záliv, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dnes malé letovisko, bolo kedysi mocným mestom, ktoré ovládalo obchod v celom Stredomorí. Jeho skazu však zapríčinilo silné zemetrasenie, pri ktorom sa takmer celé zosunulo do mora. Aj napriek tomu tu nájdeme unikátne pamiatky, vďaka ktorým bolo mesto zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ide o Katedrálu sv. Ondreja, ktorá uchováva pozostatky tohto apoštola, s ktorými sa spája mnoho zázrakov, ďalej staré lodenice, mlyny a úzke uličky plné starých palácov. Mestečko Amalfi ponúka okrem historických a prírodných krás aj možnosť kúpania sa v čistom a teplom mori.

Presun do hlavného mesta provincie Kampánia - Salerno, ubytovanie, večerné potulky mestom. Salerno je dôležité centrum na pobreží Tyrrhnského mora, žije tu cca 130 tis. obyvateľov. Je významným priemyselným prístavom aj vyhláseným letoviskom s príjemnými plážami. Už od staroveku bolo prosperujúcou etruskou obchodnou stanicou aj vojenskou základňou a neskorší rímsky tábor menom Salernum bol prepojený s Rímom cestou Via Popilia a stal sa centrom celej oblasti. V 8. stor. tu bola založená slávna lekárska škola, ktorá bola údajne najstaršou lekárskou inštitúcou na svete. V budovaní pokračovali aj Normani, ktorí v 11. stor. vystavali kráľovský palác i katedrálu a Salerno sa stalo mestom vzdelanosti a kultúry, a tým zostalo aj v čase, keď sa definitívne dostalo pod nadvládu Neapola. Lekárska univerzita bola ale počas Napoleonových výprav uzavretá a mesto sa prepadlo do postupného úpadku. Zachránila ho priemyselná revolúcia, kedy sa industrializovalo a stalo sa centrom textilného a potravinárskeho priemyslu. Počas druhej svetovej vojny tu však došlo k vylodeniu spojencov a  v priebehu silného bombardovania bola zničená väčšina historickej zástavby. Dodnes v Salerne však obdivujeme Katedrálu sv. Matúša z 11. storočia so zvyškami románskej výzdoby a kryptou, v ktorej sú uchovávané relikvie evanjelistu Matúša alebo niekoľko zaujímavých múzeí, vrátane najstaršej botanickej záhrady v Európe. Okrem toho je Salerno vyhláseným nákupným centrom a obľúbeným letoviskom. Salerno je i vstupnou bránou na Amlafské pobrežie, ktoré patrí medzi najkrajšie prírodné scenérie v Taliansku. Tento výlet vieme prejsť aj nalodením sa v Positane na lodný transfer do Amalfi a po prehliadke ďalej loďou do Salerna. Cena je približne 20 eur na osobu.

5. deň pondelok: (460 km)

Po raňajkách, potulky Salernom. Čo sme nestihli v meste večer, dobehneme doobeda. Odchod autobusom smer Rimini, ubytovanie, individuálne voľno, nocľah.  

6.deň utorok: (1210 km)

Po skorých raňajkách odchod domov popri Bologni, Benátkach, cez Rakúsko popri Alpských jazerách, bude cez deň čo obzerať. Príchod  domov vo večerných hodinách.

To všetko ponúkame komfortne, bez 20 hodinového sedenia v autobuse. V programe je zahrnuté všetko, čo je vykonateľné v akomkoľvek počasí. Preto som nevolila ani výstup na sopku Vezuv, ktorý nie je bezpečný v poslednom období, ani výlet loďou na ostrov Capri, z dôvodu silného vetra, ktorý môže zapríčiniť, že lode v prístave nevyplávajú. Celé pobrežie Tyrrhenského mora a všetky ostrovy v ňom sú skvost. 

V cene je zahrnuté:

• doprava luxusným klimatizovaným autobusom

• ubytovanie na 4 noci s raňajkami

• prehliadky podľa programu bez vstupov

V cene nie je zahrnuté:

• komplexné cestovné poistenie Kooperativa – 1,60 os./deň, nad 70 rokov 3,40 eur/deň.

• jednorazový poplatok za vstup autobusu- check point v historických mestách UNESCO - 20 €/ os.

• prípadná pobytová taxa - hradí sa na mieste

• fakultatívny výlet do San Marina 15 eur/os.

• lodný transfer v prípade záujmu z Positano do Amalfi a Salerna cca 20 eur.

• Pompeje vstup 30 eur/os.  

Cena výletu: 520 €/osoba v dvojlôžkovej izbe

Dátum: 31.10.24 – 05.11.24  

Nástup LH, LM, RK, ZA a v smere trasy smerom na Bratislavu.

Rezervácie: 0907 032275, info@discovery-travel.sk